Obserwatorzy

poniedziałek, 29 listopada 2021

Dlaczego islamofobia jest zła? Czyli o islamorealizmie i islamonaiwizmie.

Plagą współczesnego świata jest manipulacja społeczeństwem, która przejawia się poprzez polityczną poprawność i wypaczonymi pojęciami. Czas obecnej pandemii skłania ludzi ku kwestionowaniu tego porządku świata, co ma swoje dobre i złe strony. Polskę dotyka problem migracji, która stoi u bram naszej wschodniej granicy. ‘Hannibal ante portas!’, chciałaby rzec jedna strona strona społeczeństwa, a druga strona otwarłaby bramy kraju dla wszystkich. Te dwie sprzeczne postawy mają dwa różne podłoża, które określiłabym jako – islamorealizm, często mylony z islamofobią, i islamonaiwizm.

piątek, 19 listopada 2021

Na skróty - prawa kobiet w islamie

Muzułmanie często powtarzają to, że islam nadał prawa kobietom, bo wcześniej ich nie miały. Islam ma wspierać feminizm, a życie muzułmanek ma być usłane różami. Ten wpis zadedykowany jest zagadnieniu pozycji kobiet w islamie. Wpis podzielony jest tematycznie, a do każdego tematu przytoczone są odpowiednie fragmenty z islamskich tekstów źródłowych.

wtorek, 9 listopada 2021

Innowiercy o Mahomecie i muzułmanach w pierwszych wiekach islamu

 Jedną z często powtarzanych historiach o Mahomecie i początkach islamu jest ta, jakoby muzułmanie byli prześladowani i musieli się bronić przed krwiożerczymi i zazdrosnymi kafirami. Ta narracja ma jedną ważną wadę, która ją dyskredytuje w 100% - podboje nie są formą obrony, a islam podbijał mieczem, stąd ludy podbite nie wypowiadały się na temat islamski zdobywców pochlebnie. Znamy już kilka opowieści o pierwszych krytykach islamu (kobieta z dziećmi, stary poeta czy staruszka, którzy musieli zginąć za swoje poglądy), pochodzące ze źródeł islamskich. Dzisiaj jednak zajmiemy się źródłami nieislamskimi.

Trzeba tu zaznaczyć to, że nie ma źródeł, które pochodziłyby z czasów życia Mahometa i są one dużo późniejsze. Jest to jeden z fundamentalnych argumentów podważających historyczność Mahometa i stało się to podwaliną pod hipotezę, według której Mahomet w ogóle nie istniał. Jedne z pierwszych wzmianek o Mahomecie pochodzą z końca VII wieku, czyli prawie 80 lat po tym, jak Mahomet miał dostać pierwszeobjawienie!