Obserwatorzy

poniedziałek, 29 listopada 2021

Dlaczego islamofobia jest zła? Czyli o islamorealizmie i islamonaiwizmie.

Plagą współczesnego świata jest manipulacja społeczeństwem, która przejawia się poprzez polityczną poprawność i wypaczonymi pojęciami. Czas obecnej pandemii skłania ludzi ku kwestionowaniu tego porządku świata, co ma swoje dobre i złe strony. Polskę dotyka problem migracji, która stoi u bram naszej wschodniej granicy. ‘Hannibal ante portas!’, chciałaby rzec jedna strona strona społeczeństwa, a druga strona otwarłaby bramy kraju dla wszystkich. Te dwie sprzeczne postawy mają dwa różne podłoża, które określiłabym jako – islamorealizm, często mylony z islamofobią, i islamonaiwizm.

piątek, 19 listopada 2021

Na skróty - prawa kobiet w islamie

Muzułmanie często powtarzają to, że islam nadał prawa kobietom, bo wcześniej ich nie miały. Islam ma wspierać feminizm, a życie muzułmanek ma być usłane różami. Ten wpis zadedykowany jest zagadnieniu pozycji kobiet w islamie. Wpis podzielony jest tematycznie, a do każdego tematu przytoczone są odpowiednie fragmenty z islamskich tekstów źródłowych.

wtorek, 9 listopada 2021

Innowiercy o Mahomecie i muzułmanach w pierwszych wiekach islamu

 Jedną z często powtarzanych historiach o Mahomecie i początkach islamu jest ta, jakoby muzułmanie byli prześladowani i musieli się bronić przed krwiożerczymi i zazdrosnymi kafirami. Ta narracja ma jedną ważną wadę, która ją dyskredytuje w 100% - podboje nie są formą obrony, a islam podbijał mieczem, stąd ludy podbite nie wypowiadały się na temat islamski zdobywców pochlebnie. Znamy już kilka opowieści o pierwszych krytykach islamu (kobieta z dziećmi, stary poeta czy staruszka, którzy musieli zginąć za swoje poglądy), pochodzące ze źródeł islamskich. Dzisiaj jednak zajmiemy się źródłami nieislamskimi.

Trzeba tu zaznaczyć to, że nie ma źródeł, które pochodziłyby z czasów życia Mahometa i są one dużo późniejsze. Jest to jeden z fundamentalnych argumentów podważających historyczność Mahometa i stało się to podwaliną pod hipotezę, według której Mahomet w ogóle nie istniał. Jedne z pierwszych wzmianek o Mahomecie pochodzą z końca VII wieku, czyli prawie 80 lat po tym, jak Mahomet miał dostać pierwszeobjawienie!

środa, 20 października 2021

Na skróty - islam jest religią pokoju.

Jako pierwszy wpis nowej serii ‘Na skróty’ postanowiłam wybrać jeden z najbardziej kontrowersyjnych i według mnie najważniejszych zagadnień w dyskusji nad islamem, mianowicie – czy islam to religia pokoju. Ten post podzielony będzie na kilka części, według źródeł, które będę przytaczać – zaczynając od Koranu, przechodząc w hadisy i kończąc na źródłach historycznych i kronikarskich, w myśl zasady – od źródła do czynów.

piątek, 15 października 2021

Na skróty - nowa seria na blogu.

Przeglądając media społecznościowe i widząc to, jak muzułmanie powtarzają w kółko te same frazesy o islamie, doszłam do wniosku, że nadszedł czas na nową serię na moim blogu. A zatem, czas na cykl ‘Na skróty’, co ma być swego rodzaju ściągą z podstawowych zarzutów muzułmanów względem chrześcijaństwa i innych religii, oraz ich butnych założeń na temat natury islamu.

Na moim blogu można znaleźć mnóstwo informacji opartych na tekstach źródłowych, które komentuję z mojej perspektywy, czyli doktora psychologii, chrześcijanki, młodej kobiety, emigrantki, która żyje i pracuje wśród muzułmanów. Żadna informacja nie jest neutralna, nie ma obiektywizmu per se i zawsze wkrada się subiektywizm. Tak zbudowany jest świat, że go interpretujemy. Ta seria pójdzie trochę pod prąd, bo będę tu prezentować jedynie teksty źródłowe, których nie będę komentować. Wpisy będą pogrupowane tematycznie, np. feminizm, adopcja, zmiany w Biblii itd., czyli te aspekty, które najbardziej palą muzułmanów.

Mam nadzieję, że nowa seria się przyjmie, bo będzie można zrobić z nią to, co się chce. Może być swego rodzaju ściągą, szybkim dostępem do adekwatnych informacji, pozbawioną komentarzy, aby być jak najbardziej neutralną, przez co może być przyczynkiem do dalszych poszukiwań informacji.


piątek, 24 września 2021

Prorocy chrześcijaństwa i islamu, czyli sprawa nieoczywista.

W Starym Testamencie mamy 4 proroków większych (Izajasz, Jeremiasz z Lamentacjami i Księgą Barucha, Ezechiel, Daniel) oraz 12 mniejszych (Ozeasz, Joel, Amos, Abdiasz, Jonasz, Micheasz, Nahum, Habakuk, Sofoniasz, Aggeusz, Zachariasz, Malachiasz. Za ostatniego proroka uznaje się Jana Chrzciciela. Według islamu proroków jest 24: Adam, Idris (Henoch), Nuh (Noe, Hud, Saleh, Ibrahim (Abraham), Lut (Lot), Izmain (Iszmael), Ishak (Izaak), Jakub, Jusuf (Józef), Ajub (Hiob), Szoaib (Jetro), Musa (Mojżesz), Harun (Aron), Dhul-Kihl (Ezehiel), Dawud (Dawid), Sulejman (Salomon), Iljas (Eliasz), Al.-Jasa (Elizeusz), Junus (Jonasz), Zakarijja (Zachariasz), Jahja (Jan Chrzściciel), Isa (Jezus), i do tego Mahomet w Koranie.

niedziela, 12 września 2021

Jak wyprosić gości? Dostań objawienie!

 

Koran, czyli święta księgaislamu, jest wiecznym słowem Allaha, które ma być uniwersalne i wpasowywać się w każdą epokę i każde miejsce na świecie, z czego muzułmanie są bardzo dumni. Dzisiaj zajmę się jednym fragmentem Koranu, który przeczy tym założeniom, gdyż miał służyć wyłącznie Mahometowi i to w określonych przypadkach. Mowa tu o 33:53:

wtorek, 7 września 2021

Wyjście awaryjne w islamie – muta, małżeństwo z datą przydatności.

Jedną z bardziej kontrowersyjnych praktyk w islamie jest muta, czyli małżeństwo z rozwodem w kontrakcie. Właściwie nawet nie rozwodem, a datą przydatności, kiedy to małżeństwo z automatu staje się nieważne. Jest to na tyle dyskusyjne, że sami muzułmanie nie są zgodni do tego, czy muta powinna być praktykowana. Niestety, wieczne słowo Allaha czyli Koran, zawiera w sobie przyzwolenie na muta, jednak kluczowe jest tu to, czy ten werset był abrogowany, czy też nie. Idealna święta księga islamu zostawiła muzułmanów z tym dylematem.

niedziela, 29 sierpnia 2021

Ignorancja i brak wiedzy - czyli poziom dyskursu na temat islamu w Polsce

Dzisiaj zajmę się tekstem popełnionym przez Annę J. Dudek na oko.press: Trzy twierdzenia Miriam Shaded o muzułmanach. Wszystkie nieprawdziwe i bez sensu. Nie jest to jakiś wybitny artykuł, czy jakoś dobrze napisany, wygląda na taki, który wymaga jeszcze pracy, zwłaszcza, że nie kończy się żadną konkluzją. Zaczyna się od szumnego stwierdzenia, według którego wszystko, co powiedziała Miriam Shaded jest złe i w ogóle jest ignorantką. Jednak czy autorka tego tekstu zrobiła jakikolwiek research do tego artykułu? 

wtorek, 24 sierpnia 2021

Czy Maryja była samotną matką, czyli o świętym Józefie w islamie, a raczej jego braku.

Z racji tego, że 2021 został ogłoszony rokiem Świętego Józefa, akurat teraz warto przyjrzeć się temu, jak został on przedstawiony w islamie. Koran ani słowem nie wspomina o tej postaci, więc w sumie tutaj można zakończyć ten wpis, jednak brak czegoś w źródłach nie oznacza tego, że nie ma problemu. Dlaczego islam, który uważa się za kontynuację judaizmu i chrześcijaństwa pomija tak ważną biblijną postać? Mahomet notorycznie plagiatował teksty biblijne, jednak Świętego Józefa jakoś pominął…

poniedziałek, 26 lipca 2021

Mahomet – prorok, który złamał wszystkie przykazania.

Cechą proroków biblijnych było to, że bezwzględnie przestrzegali przykazań i nawoływali do ich przestrzegania. Skoro Bóg dał dziesięć przykazań Mojżeszowi na kamiennych tablicach, a Mojżesz miał być również prorokiem islamu, to dlaczego prorocy mieliby nie przestrzegać i podważać te przykazania? Mahomet tworząc islam, wydawał się ignorować przykazania. Nie był to jakiś wielki myśliciel, który wymagał refleksji swoich wyznawców nad swoimi grzechami, stąd ten brak refleksji nad dotrzymywaniem przykazań. Jako prorok, który nijak nie wpisuje się w charakterystykę proroków biblijnych, nie tylko nie przestrzegał przykazań, ale złamał je wszystkie i czynił to notorycznie. Tak więc, Mahomet to największy grzesznik pośród proroków. Jego życie usłane było grzechami, więc podam tylko niektóre z przykładów złamania przekazań.

sobota, 10 lipca 2021

Pokojowy islam, czyli Werset Miecza

'A kiedy miną święte miesiące, wtedy zabijajcie bałwochwalców, tam gdzie ich znajdziecie; chwytajcie ich, oblegajcie i przygotowujcie dla nich wszelkie zasadzki! Ale jeśli oni się nawrócą i będą odprawiać modlitwę, i dawać jałmużnę, to dajcie im wolną drogę. Zaprawdę, Bóg jest przebaczający, litościwy
!'


Nie jest to werset, który lubię przytaczać jako przykład wojującego islamu, ponieważ w kontekście innych wersetów staje się zagmatwany i trzeba go wytłumaczyć w świetle innych islamskich tekstów, co jest czasochłonne. W Koranie jest 163 innych wersetów o dżihadzie, więc jest z czego wybierać. Ja najczęściej cytuję 9:29, bowiem nie ma z nim tylu problemów, do tego hadisy bardzo klarownie go wyjaśniają. Skoro jednak 9:5 jest tak słynny, przyszedł czas go omówić.

wtorek, 15 czerwca 2021

Wyprawy wojenne Mahometa, czyli religia pokoju w praktyce

Pomimo tego, co mówią współcześni muzułmanie, islam nie rozprzestrzenił się pokojowo. Charakterystyką VII-wiecznej Arabii były agresywne napady jednych plemion na drugie i Mahomet wpisał się w ten krajobraz. W swoim życiu Mahomet dopuścił się 65 ofensywnych i defensywnych wypraw wojennych, zaplanował 38 bitew i dowodził 27 kampaniami, a nawet 9 razy sam walczył. Geoffrey Parinder z King’s College w Londynie badał taktykę Mahometa i zaobserwował to, że jego główną metodą było negocjowanie z plemionami, zawieranie paktów i małżeństw.

niedziela, 6 czerwca 2021

Maryja siostra Aaroną, a Mojżesz wujem Jezusa?

Według Koranu Maryja była siostrą Aarona i Mojżesza, t
ak więc Mojżesz był wujem Jezusa... Bardzo szybko ten błąd został wytknięty Mahometowi i tak polemizował z tymi naukami np. Jan z Damaszku już w VII wieku. Aaron był prorokiem, kapłanem i prawdopodobnie żył w XIII wieku p.n.e. Aaron był synem Amrama i Jokebed, bratem Mojżesza i Miriam właśnie…  Miriam to Maria w arabskim, tak więc twórca Koranu pomylił Miriam z Maryją. Skąd jednak taka gafa? Kiedy Mahomet rósł w siłę, islam dotarł do chrześcijan żyjących w mieście Najran, którzy byli zaskoczeni następującym wersetem o Maryi, która zaszła w ciążę przed ślubem (19:28):
O siostro Aarona! Twój ojciec nie był złym człowiekiem i matka twoja nie była występna.

niedziela, 30 maja 2021

Morderstwo Babaka Khorramdina, czyli o zabójstwach honorowych

W zeszłym tygodniu świat obiegła informacja o zabójstwie irańskiego reżysera Babaka Khorramdina przez jego rodziców. Ojciec reżysera najpierw go uśpił tabletkami nasennymi, związał jego stopy, a następnie zadźgał nożem. Poćwiartowane ciało 47-latka zostało odnalezione w torbach na śmieci i walizce w kontenerach na śmieci w Teheranie. Rodzice Babaka zostali aresztowani. Ojciec zamordowanego, który nie czuje ani skruchy ani żalu, nie tylko przyznał się do zabójstwa syna, ale i do zabójstwa córki i zięcia. Matka Babaka również nie czuła żalu za śmierć syna, do której podżegała męża, bowiem ‘dużo się przez niego wycierpiała’. Khorramdin powiedział, że zabił dzieci za moralne zgorszenie i zabiłby pozostałe dzieci, gdyby nie poprawiły swojego zachowania. Khorramdin, który wmawiał ludziom, że jego córka przeniosła się do Turcji, zabił ją za to, że ponoć brała narkotyki i sprowadzała chłopców do domu. Zięcia natomiast zabił za to, że miał handlować narkotykami. Co ciekawe, w tym zabójstwie miała mu pomagać nie tylko żona, ale i córka.

niedziela, 16 maja 2021

Antysemityzm w islamie

Problem antysemityzmu w islamie jest swego rodzaju tabu, gdyż w dobie narracji o ‘islamofobii’, mówienie o nienawiści do innej grupy religijnej czy etnicznej wśród muzułmanów, nie jest to coś, co pasowałoby do obrazu muzułmanów ciemiężonych przez islamofobię. Skąd jednak w religii pokoju nienawiść do Żydów, czy w ogóle do kogokolwiek? Na początku islamu Mahomet uważał Żydów za naturalną grupę docelową. Z tego powodu zaadaptował kilka z żydowskich praktyk do islamu, jak niejedzenie wieprzowiny, modlitwa w ciągu dnia, piątek specjalnym dniem modlitwy, czy modlenie się nie w stronę Kaaby (Kibla), ale Jerozolimy (do 623 r.). Żydzi jednak szydzili z jego religii, nie akceptowali jego nauk i uważali je za herezję. Po tym, jak Mahomet został wygnany z Mekki, udał się do Medyny, którą przemianował na Medina al-Nabi, czyli miasto proroka, gdzie Mahomet obiecał wolność religijną dla wszystkich. Z czasem Mahomet czuł narastającą frustrację, gdyż Żydzi nie garnęli się do islamu, co przyczyniło się do jego wrogości wobec narodu wybranego. W latach 623-627 Mahomet zniewolił, wygnał i wymordował Żydów z Medyny. I paradoksalnie, to właśnie z ręki Żydówki został zamordowany.  

niedziela, 9 maja 2021

Ramadan, a moje przemyślenia

W piątą i ostatnią niedzielę Ramadanu roku Pańskiego 2021 i kolejnego roku pandemii, więc jest to czas pewnych podsumowań. Ramadan jest okazją do zamanifestowania swojej przynależności religijnej i wiary. W Turcji przed iftar, czyli wieczornym posiłkiem, świat staje na głowie, kierowcy autobusów jeżdżą na gwałt, aby zdążyć na kolację, w parkach gromadzą się ludzie na pikniki, a w miejscach pracy planowane są przerwy. Nad ranem bębniarze chodzą po ulicach, żeby wybudzić wszystkich, czy poszczą, czy też nie. 

sobota, 1 maja 2021

Ekspansja islamu - podbice Mekki przez muzułmanów

W czwartą niedzielę Ramadanu zajmiemy się podbiciem Mekki przez Mahometa, wszak Ramadan ma być najbardziej pokojowym ze wszystkich postów. Mahomet nie odnosił wielkich sukcesów na polu religijnym, gdyż jego nauki w Mekce nie przysporzyły my wielu wyznawców, a za podburzanie do nienawiści został z tej Mekki wygnany. Chciał do Mekki wrócić, więc postanowił tę Mekkę zdobyć.

środa, 28 kwietnia 2021

O tym jak Mahomet kazał zabić Ka'b ibn al-Ashraf

Przeglądając ostatnio JSTOR, natrafiłam na artykuł na temat zabójstwa pewnego Żyda, które było zlecone przez Mahometa (Rubin, U. (1990). The Assassination of Kaʿb b. al-Ashraf. Oriens, 32, 65-71. doi:10.2307/1580625). Ka'b ibn al-Ashraf ma poświęcony swój osobny wpis na Wikipedii, a historia jest bardzo ciekawa. Na dodatek, w sieci roi się od wpisów muzułmanów o antyislamskich artykułach na temat tego zabójstwa, które oczerniają Mahometa. A dlaczego? A no dlatego, że Mahomet nakazał kłamać i zabić, czyli dosyć kontrowersyjnie jak na proroka najlepszej ze wszystkich religii. Dr Aslam Abdullah mimo tego, że cytuje mnóstwo źródeł (Sahih Bukhari, Sahi Muslim, Tabaqat Ibn Sa'd i in Ibn Hisham), twierdzi, że to nieprawdziwa historia, bo...to nie pasuje do charakteru Mahometa. 

niedziela, 25 kwietnia 2021

Ramadan Bombathon, czyli eskalacja terroryzmu w Ramadanie

W trzecią niedzielę Ramadanu zajmiemy się kwestią intensyfikacji ataków terrorystycznych w czasie świętego miesiąca. W świecie anglosaskim utarło się mówić: ‘Ramadan Bombathon’, co oznacza czas, w którym islamscy ekstremiści upajają się islamem i w imię Allaha dokonują czynów dla reszty świata haniebnych, czyli ataków terrorystycznych, wszak dżihad jest częścią islamu. Temat jest na tyle poważny, że nie tylko trafił na stałe do języka poprzez wyżej wymieniony termin, ale stał się tematem badań naukowych, tak więc zdecydowanie coś jest na rzeczy, a ignorowanie korelacji między czasem ramadanu i wzmożonymi atakami terrorystycznymi jest zwyczajną głupotą. Niestety, w mediach słyszy się o pokojowym islamie, gdzie terroryzm nie ma nic wspólnego z islamem. Tylko jaką ci ludzie, którzy to mówią, mają wiedzę? Czy poszlibyśmy do lekarza, który mówi, że nas wyleczy, chociaż nie ma na ten temat wiedzy? Dlaczego więc mamy czerpać wiedzę od ludzi, którzy na ten temat nie mają zielonego pojęcia, a Koran czy hadisy znają wyrywkowo, jeśli w ogóle? Zajrzyjmy więc do tekstów źródłowych. 

środa, 21 kwietnia 2021

Takijja, czyli o islamskim kłamstwie.

Według britannica.com, takijja to islamska praktyka polegająca na ukrywaniu swojej wiary i obrzędów religijnych, aby uniknąć śmierci czy uszczerbku na zdrowiu. Termin ten wywodzi się z arabskiego ‘waqa’, czyli ‘zasłonić się’. Tak więc muzułmanin może kłamać o swojej wierze, jeśli jego życie jest zagrożone. Allah w tej sytuacji wybacza takiemu muzułmanowi, który się jego wyprze, jeśli faktycznie jego wiara jest niezmienna. Koran (16:106) to wyjaśnia:

Ten, kto nie wierzy w Boga, choć przedtem w Niego wierzył - z wyjątkiem tego, kto został zmuszony, lecz serce jego jest spokojne w wierze - ten, kto otworzył swą pierś na niewiarę - nad nimi wszystkimi będzie gniew Boga i spotka ich kara ogromna!

sobota, 17 kwietnia 2021

Ramadan i jego zdrowotne konsekwencje


W naszym kręgu kulturowym post kojarzy się najczęściej z odmawianiem sobie mięsa, alkoholu, brakiem imprez i ogólnym czasem zadumy. Kiedyś te posty były dużo bardziej restrykcyjne, gdzie nie jadło się produktów pochodzenia zwierzęcego, typu masło czy śmietana, co było wyjątkowo problematyczne dla najuboższych warst społeczństwa, bo brak omasty do miski kaszy odbierał wartość kaloryczną posiłku,  a tym samym sił do pracy. 

wtorek, 13 kwietnia 2021

Co czeka kobiety w muzułmańskim raju?

Szukając pomysłów na nowe wpisy, wpadłam na wątek na kafeteria.pl, gdzie forumowicze zastanawiali się, co właściwie otrzyma kobieta w raju. Wiadomo, że mężczyzna otrzyma 72 dziewice w raju (Jannah) za swoje zasługi, ale co czeka na muzułmankę po śmierci? Wcześniej pisałam o tym, że kobiety według islamu są gorsze od mężczyzn i najczęściej trafiają do piekła, które jest nimi przepełnione. Jednak co czeka na te, które jednak jakoś się tam znajdą? Koran przedstawia islamskie niebo jako fizyczne miejsce (9:72):

niedziela, 11 kwietnia 2021

Pogańskie korzenie Ramadanu


Co to jest ramadan?

Jako że ramadan za pasem, bo w tym roku ramadan zaczyna się 13-tego kwietnia, dzisiaj zajmiemy się tym świętym islamskim miesiącem. Ramadan jest dziewiątym miesiącem muzułmańskiego kalendarza, w którym został objawiony Koran (2:185):

To jest miesiąc ramadan, w którym został zesłany Koran - droga prosta dla ludzi i jasne dowody drogi prostej, i rozróżnienie. Kogo z was zastanie ten miesiąc, to niech pości w tym czasie. A ten, kto jest chory lub w podróży, to przez pewną liczbę innych dni. Bóg chce dać wam ulgę, a nie chce dla was utrudnienia; chce, żebyście dopełnili tę liczbę i żebyście głosili wielkość Boga za to, że On poprowadził was drogą prostą. Być może, będziecie wdzięczni!

piątek, 9 kwietnia 2021

O muzułmankach, czyli o najbardziej cierpiących kobietach

Tytuł dzisiejszego wpisu jest dosyć kontrowersyjny, jednak słowa te padły z ust samej ‘matki wszystkich wiernych’, czyli małoletniej żony Mahometa, Aishy. Pozycja kobiet w islamie jest postrzegana różnie, w zależności od tego, czy jest się muzułmaninem, czy nie. W naszym kręgu kulturowym utarło się, że muzułmanki są ciemiężone, nic nie mają do powiedzenia i ich życie jest niewiele warte. Podobnie uważają Kemaliści w Turcji, którzy krytycznie podchodzą do islamu, co łączy się z kultem Atatürka, który pozbył się kilkunastu tysięcy imamów. Nie można nie zgodzić się z Kemalistami, gdyż w imperium osmańskim kobiety nie były traktowane jak ludzie i np. w spisie powszechnym nie były nawet brane pod uwagę, tak jakby zupełnie nie istniały. Często też słyszy się od muzułmanów, że islam nadał prawa kobietom, bo wcześniej ich nie miały. Ba, muzułmanie uważają, że przed islamem kobiety żyły w piekielnych warunkach (Fyzee, 1999):  

poniedziałek, 22 marca 2021

Boski Koran?

Koran ma być wiecznym, niezmiennym, idealnym słowem Allaha. Wspólcześni muzułmanie twierdzą, że Koran został objawiony Mahometowi, jego wyznawcy idealnie te objawienia zapamiętali w formie recytacji i do tej pory mamy tę niezmienną księgę w takiej samej formie, jak została spisana po śmierci proroka islamu, gdzie nawet jedna kropeczka nie została zmieniona. Jednak historia jest zupełnie inna...