Obserwatorzy

piątek, 23 czerwca 2017

Allah tysiąc lat przed Mahometem


Obecnie uważa się, że słowo 'allah' oznacza po arabsku 'boga'. Nic bardziej mylnego. Etmyologicznie, bóg po arabsku to 'ilah' a 'al-ilah' to 'ten bóg'. A ten bóg w islamie to pogański bóg Księżyca, który został zaadaptowany przez Mahometa. Stało się to przez kontakty Mahometa z Sabejczykami do tego stopnia, że w Mekce był nazywany Sabejczykiem, chociaż nim nie był, bo propagował ich kulturę i tradycje w nowej religii 'islam'. Sabejczycy wywodzili się z Babilonu. Rękopisy z Qumran mówią o tym, że ostatnim królem Babilonu był Nabonidus (VI w.n.e.). Babilon był w czasie odnowy, w którym unowocześniał swoją kulturę i w rezultacie wprowadzano bardziej liberalny system, gdzie tracono zainteresowanie bardziej tradycyjnymi formami. 
Nabonidus mało uwagi przykładał polityce czy stosunkom międzynarodowym, wolał za to podróżować i odkrywać stare budowle i świątynie, dlatego do tej pory jest honorowany wśród archeologów. Według źródeł arabskich, w czasach podróży Nabonidusa, krajem zarządzał jego syn, Belshazzar, który urządzał libacje z ważnymi personami, a alkohol pili ze złotych naczyń ukradzionych z Jerozolimy. 

Bóg Księżyca 


Rządy Nabonidusa trwały 17 lat, aż Babilon upadł, z wyżej wymienionych przyczyn i podboju perskiego. Mimo swoich liberalnych zapędów, Nabonidus ciągle modlił się do swoich bogów: bogini słońca Wenus i był fanatycznym wyznawcą boga Księżyca. Według Nabonidusa bóg Księżyca to właśnie 'ten bóg' - 'al-ilah'. Z tego powodu pokłócił się z kapłanami babilońskimi i wyruszył w swoją wędrówkę do Arabii, aby propagować wiarę w boga Księżyca. 

Mamy na to dowody archeologiczne w postaci reliefu, na którym widać modlącego się Nabonidusa. Al-ilah był wtedy bogiem samego księżyca, a artefakty późniejszych kultur pokazują, że do księżyca dodano gwiazdę. Archeolodzy znaleźli masę takich artefaktów: tabliczki, ceramikę, amulety, biżuterię, malunki. W starożytnym Babilonie stela Ur-Nammu ma na tego boga księżyca na szczycie najważniejszych bogów. 

babilońskiej sali w British Museum w Londynie, jest sporo artefaktów przedstawiających wierzenia babilońskie, w tym boga księżyca Allaha, który miał córki. Mahomet też głosił, że Allah ma córki: al-Lat, al-Uzza and Manat, które później okazały się ‘szatańskim objawieniem’. Archeolodzy w Iraku również znaleźli wiele inskrypcji o ‘Allahu’, czyli bogu księżyca, którego symbol dziwnie przypominał symbol islamu. 

Co z tego wynika? 

Mahomet nie wymyślił Allaha, a dowodem na to jest chociażby imię jego ojca- Abdullah, czyli niewolnik, sługa Allaha. To, że Allah istniał XII wieków przed Mahometem, świadczy tylko o tym, że Mahomet wykorzystywał przeróżne wierzenia, również te pogańskie (Kaabe, Ramadan), do swoich celów. Islam nie jest monoteistyczny, jak to muzułmanie twierdzą, tylko jest wypaczonym zlepkiem wielu wierzeń. Mahomet miał wiele wyjaśnień na zarzuty o pogańskości jego religii, np. mówił, że Abraham tak kazał, ale potem to wypaczyli. Albo że Szatan go oszukał. Do tej pory muzułmanie idą w ślady swojego proroka i mają podobne odpowiedzi. 

2 komentarze:

  1. Allah po arabsku oznacza boga, jaka jest różnica pomiędzy allah a illah?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Różnica polega na tym, że tłumaczy się to jako 'ten bóg', a nie po prostu 'bóg'

      Usuń