Obserwatorzy

niedziela, 11 kwietnia 2021

Pogańskie korzenie Ramadanu


Co to jest ramadan?

Jako że ramadan za pasem, bo w tym roku ramadan zaczyna się 13-tego kwietnia, dzisiaj zajmiemy się tym świętym islamskim miesiącem. Ramadan jest dziewiątym miesiącem muzułmańskiego kalendarza, w którym został objawiony Koran (2:185):

To jest miesiąc ramadan, w którym został zesłany Koran - droga prosta dla ludzi i jasne dowody drogi prostej, i rozróżnienie. Kogo z was zastanie ten miesiąc, to niech pości w tym czasie. A ten, kto jest chory lub w podróży, to przez pewną liczbę innych dni. Bóg chce dać wam ulgę, a nie chce dla was utrudnienia; chce, żebyście dopełnili tę liczbę i żebyście głosili wielkość Boga za to, że On poprowadził was drogą prostą. Być może, będziecie wdzięczni!
Ramadan trwa 30 dni i nie wolno w ciągu dnia jeść, pić i uprawiać seksu, chyba że jest się chorym czy w podróży. Najczęściej spożywane są dwa posiłki – wieczorny iftar po zachodzie słońca, i poranny suhur przed wschodem słońca.

Pogańskie korzenie ramadanu

W czasach przed islamem plemię Quarish pościło w dzień Ashura i w czasie tego postu powstrzymywano się od jedzenia, picia i od kontaktów seksualnych. W Sahih al Bukhari (3831) czytamy:
Ashura była dniem, kiedy plemię Quarish pościło w czasach ignorancji (przed islamem). Prorok również wtedy pościł. Kiedy więc uciekł do Medyny, również tam pościł i nakazał innym, żeby również pościli. Kiedy post się przyjął, stał się dobrowolny w dzień Ashury.
Post w dzień Ashury wywodzi się więc z praktyk pogańskich plemienia Quarish, ale praktyka ramadanu ma źródła w tradycji Sabejczyków. Sabejczycy w Koranie to bliżej nieokreśleni ‘ludzie księgi’ (Koran 2:62):
Zaprawdę, ci, którzy uwierzyli, ci, którzy wyznają judaizm, chrześcijanie i sabejczycy, i ci, którzy wierzą w Boga i w Dzień Ostatni i którzy czynią dobro, wszyscy otrzymają nagrodę u swego Pana; i nie odczują żadnego lęku, i nie będą zasmuceni!
Sabejczycy byli podzieleni na Mandaenów i Harranczyków. Mandaeni są politeistyczni, przybyli na tereny Iraku w II wieku i obecnie została się ich garstka. Ich wierzenia koncentrują się wokół czterech kategorii bogów – I, II, III i IV. Bogowie pierwszej kategorii (życia), to najstarsi bogowie.

Sabejski ramadan

BBóg Księżyca. 

Harrańczycy czcili planety, w tym boga Księżyca. Wierzyli oni, że Księżyc zniknął po tym, jak złączył się Plejadami w znaku Byka, co miało miejsce trzeciego tygodnia marca. Swoją drogą, muzułmanie przywiązują szczególną uwagę do pewnych znaków zodiaku. Wystraszeni ludzie modlili się o powrót boga do Harran, ale nie chciał wrócić. Ludzie więc zaczęli pościć przez miesiąc, jako przebłaganie. W końcu ulitował się nad ludem Harran i obiecał wrócić to Deyr Kadi, jednej ze świątyń w pobliżu Harran. Szczęśliwi Harranczycy udali się w pielgrzymkę do Deyr Kadi, aby podziękować i uczcić powrót boga. Po pojawieniu się półksiężyca na niebie, Harrańczycy wyprawili ucztę zwaną ‘al-Fitr’, czyli dokładnie tak, jak czynią to muzułmanie. Obecnie ta muzułmańska już uczta zwie się ‘Eid al-Fitr’. Na pamiątkę tego wydarzenia, Harrańczycy co roku pościli przez 30 dni, zaczynając zwykle 8-ego marca i kończąc 8-ego kwietnia. Ich post również polegał na niejedzeniu w ciągu dnia.

Jak pogański post stał się ramadanem 

Harran w prowincji Şanlıurfa, Turcja.
W VI wieku Harańczycy migrowali z Harran do Arabii, gdyż Nabonidus, król babiloński, zajął terany północnej Arabii. Nabonidus pochodził z Harran i był fanatycznym wyznawcą boga Księżyca. Nie zgadzał się z kapłanami babilońskimi, że Marduk był najważniejszym z bogów i chciał propagować kult Księżyca. W tym celu wyruszył do północnej Arabii. Sabejczycy utrzymywali kontakty z ludem Ahnaf, do których Mahomet dołączył, zanim został prorokiem, a w Mekce Ahnafowie nazywani byli Sabejczykami, gdyż przejęli ich wierzenia. Kiedy Mahomet zaczął uważać się za proroka, to wtedy nazywano go właśnie Sabejczykiem, gdyż propagował tradycje tego ludu (modlitwa pięć razy dziennie połączona z gimnastyką i myciem przed modlitwą).

Co z tego zapamiętać? 

- Ramadan jest bezpośrednio zapożyczony od pogan. 
- Ramadan polega na niejedzeniu w ciągu dnia przez miesiąc. 
- Symbolem islamu jest półksiężyc, a jednocześnie post obecnia znany jako ramadan był poświęcony pogańskiemu bożkowi Księżyca. 

4 komentarze:

  1. Wiele praktyk religijnych ma swoje pogańskie korzenie,to żadne odkrycie obecnie. Jednak islam szczyci się wolnością od wszelkiego pogaństwa. Chyba czas,aby muzułmanie zmierzyli się z tą gorzka prawdą.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zdecydowanie tak! Islam jest oparty na pogańskich praktykach. tak właściwie, to islam sam z siebie niewiele wnosi, a powiela wcześniejsze praktyki i je wypacza.

      Usuń
  2. Zasłonki zasuną i wszystko im wolno

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Poniekąd tak jest. Dla mnie to dziwna idea 'postu', to trochę jak post przerywany, ale jak wszystko, co jest przerywane - średnio to realne.

      Usuń