Obserwatorzy

piątek, 24 września 2021

Prorocy chrześcijaństwa i islamu, czyli sprawa nieoczywista.

W Starym Testamencie mamy 4 proroków większych (Izajasz, Jeremiasz z Lamentacjami i Księgą Barucha, Ezechiel, Daniel) oraz 12 mniejszych (Ozeasz, Joel, Amos, Abdiasz, Jonasz, Micheasz, Nahum, Habakuk, Sofoniasz, Aggeusz, Zachariasz, Malachiasz. Za ostatniego proroka uznaje się Jana Chrzciciela. Według islamu proroków jest 24: Adam, Idris (Henoch), Nuh (Noe, Hud, Saleh, Ibrahim (Abraham), Lut (Lot), Izmain (Iszmael), Ishak (Izaak), Jakub, Jusuf (Józef), Ajub (Hiob), Szoaib (Jetro), Musa (Mojżesz), Harun (Aron), Dhul-Kihl (Ezehiel), Dawud (Dawid), Sulejman (Salomon), Iljas (Eliasz), Al.-Jasa (Elizeusz), Junus (Jonasz), Zakarijja (Zachariasz), Jahja (Jan Chrzściciel), Isa (Jezus), i do tego Mahomet w Koranie.

Tak więc w islamie tych proroków jest znacznie więcej i nawet Adam był prorokiem, ale już nie Ewa, chociaż oboje obcowali z Bogiem w raju, więc logika tego, że proklamował islam, bo poznał Allaha w raju i przekazał to dzieciom, nie przechodzi już na Ewę, tak więc drogie feministki – nie tym razem. Jednak tych różnic między prorokami w Biblii i Mahometem jest znacznie więcej.

 

Postacie biblijne i historyczne

Prorocy koraniczni

Inni prorocy islamscy

 

Adam

Adam

 

 

Henoch

Idris

 

 

Noe

Nuh

 

 

Heber

Hud

 

 

Szelach

Saleh

 

 

Lot

Lut

 

XXII-XX w.p.n.e.

Abraham

Ibrahim

 

 

Iszmael

Ismail

 

 

Izaak

Ishaq

 

 

Jakub

Yaqub

 

 

Józef

Yusuf

 

 

Hiob

Ayyub

 

 

Jetro

Shu’ayb

 

 

Mojżesz

Musa

 

 

Aaron

Harun

 

 

Ezekiel, Jozue, Izajasz, Abdiasz (a nawet Budda)

Dhul-Kifl

 

 

(Aleksander Macedoński, Cyrus II Wielki, Dariusz I Wielki)

 

Dhu al-Qarnayn

 

Dawid

Dawud

 

 

Salomon

Suleyman

 

VIII w.p.n.e.

Eliasz

Ilyas

 

 

Elizeusz

Yasa

 

VIII w.p.n.e.

Amos¹

 

 

VIII w.p.n.e.

Ozeasz¹

 

 

VIII w.p.n.e.

Izajasz²

 

 

VIII w.p.n.e.

Micheasz¹

 

 

VIII w.p.n.e.

Jonasz¹

Yunus

 

VII w.p.n.e.

Habakuk¹

 

 

VII w.p.n.e.

Sofoniasz¹

 

 

VII w.p.n.e.

Jeremiasz²

 

Irmiya

VII w.p.n.e.

Nahum¹

 

 

VI w.p.n.e.

Daniel²

 

Daniyal

VI w.p.n.e.

Ezechiel²

 

Hizqil

VI w.p.n.e.

Aggeusz¹

 

 

VI w.p.n.e.

Zachariasz¹

Zakariyya

 

VI w.p.n.e.

Abdiasz¹

 

 

?

Joel¹

 

 

V w.p.n.e.

Malachiasz¹

 

 

I w.n.e.

Jan Chrzciciel

Yahya

 

I w.n.e.

Jezus

Isa

 

VII w.n.e.

 

Muhammad

 

  • ¹ prorocy mniejsi
  • ² prorocy więksi

 


W tej tabeli mamy proroków chrześcijańskich i islamskich. W żółtym polu uwzględniłam biblijnych proroków mniejszych i większych, oraz proroków islamskich, którzy są odpowiednikami tych pierwszych. Jak widać, niewielu mamy wspólnych proroków w tym polu, bo zaledwie dwóch. Pozostałych trzech nie ma w Koranie wymienionych z imienia, lub nie są ogólnie uznawani za proroków. Poza tym polem mamy postaci biblijne, które nie zaliczają się do proroków mniejszych i większych, jednak są uznawani za proroków, jak np. Jan Chrzciciel , który jest uznawany za ostatniego proroka przed Jezusem, a nie wchodzi w poczet tamtych proroków. Są tam również postaci biblijne, które prorokami nie były jak np. Hiob.  

A co z tego wynika? Takie olewcze podejście islamu do proroków chrześcijańskich niesie w sobie większe konsekwencje, niż mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka. Pomijając kwiatki typu prorok Aleksander Macedoński, który był biseksualny, co powinno go w ogóle skreślić z listy muzułmanów, gdyż homoseksualizm jest ogromnym grzechem w islamie, to taka mizerna ilość wspólnych proroków oznacza to, że islam wypiera się proroctwa o przyjściu Mesjasza. Z mojej perspektywy jest to celowe rozmycie misji chrześcijaństwa, jakim jest przyjście Mesjasza, który ma złożyć ostateczną ofiarę za zło tego świata. Wyparcie się tego, przemilczanie i rozmywanie tej misji, poprzez chociażby to, że Jezus jest tylko prorokiem (chociaż islam nie mówi jakiego proroctwa), a nie Mesjaszem, według chrzścijańskiej definicji, jest praktycznie zachowaniem anty-chrystianicznym. 

2 komentarze:

  1. Zgodnie z jedną z wypowiedzi Proroka Mohammeda liczba proroków wybranych, aby przekazać przesłanie Boga do ludzkości wynosiła 124 000. Wszystkie ich imiona nie są nigdzie wymienione. Islam to bajka.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W islamie pełno jest takich kwiatków, liczby z kosmosu, nie wiadomo skąd i pod co to podczepić.

      Usuń