Obserwatorzy

wtorek, 6 czerwca 2017

Kim był prorok Mahomet?

Kim był Mahomet? Jest to fundamentalne pytanie, bowiem według islamu jest to ostatni prorok (pieczęć proroków), który miał być człowiekiem idealnym i wzorem do naśladowania dla każdego muzułmanina. Z lekcji historii wiemy, że był to prorok, który pojawił się w VII wieku na terenie współczesnej Arabii Saudyjskiej. Do tego wiemy jeszcze, że był zręcznym politykiem, który zjednoczył plemiona arabskie i utworzył państwo, był więc kimś na kształt naszego Mieszka I zmiksowanego z przywódcą religijnym. Tyle z lekcji historii, bo mniej więcej tyle wyniosłam ze szkoły. Skąd jednak pewność, że w ogóle tak było?

Od muzułmanów nauczyłam się kwestionowania źródeł historycznych, czego wcale ze szkoły nie wyniosłam, bo przecież to, co mówił nauczyciel, było prawdą objawioną. Generalnie muzułmanie sceptycznie podchodzą do wszelkich źródeł, a jak im coś w źródłach islamskich nie pasuje, bo np. Mahomet przespał się ze swoją ciotką, to mówią, że to problem ze źródłem, a nie prorokiem. Skąd więc możemy czerpać wiedzę na temat największego człowieka w historii? Na pewno nie z ówczesnych źródeł historycznych! Pierwsze biografie Mahometa pojawiają się dopiero 125 lat pośmierci proroka, więc to z nich wiem, kim ten człowiek w ogóle był. Na dodatek, Koran wcale jakoś nie mówi o Mahomecie, gdyz wspomina to imię jedynie cztery razy...

Młodość Mahometa

W Sirat Rasul Allah hagiografa Ibn Ishaq, której oryginalnej wersji nie mamy, a jedynie późniejsze zmienione odpisy, mówi o tym, że Mahomet urodził się w Mekce. Mahometa praktycznie nie wychowywali rodzice. Ojciec Mahometa, Abudullah, umarł, zanim Mahomet się urodził. Swoją drogą imię ojca Mahometa pochodzi od boga Księżyca – Hubala, który był opiekunem plemienia, do którego należeli. Obecnie Hubal zwany jest Allahem. Matka Mahometa Amina długo nie zajmowała się synem. Oddała go opiekunce, która była przerażona tym dzieckiem, więc szybko oddała go matce. Po śmierci Aminy Mahometem zajął się dziadek, a potem wuj Abu Talib, który był przywódcą klanu i wspierał swojego krewnego.

Praca i pierwsza żona

Mahomet pracował w handlu, podróżował z karawanami. W tamtym czasie Mekka była tyglem kulturowym, gdzie panowała wolność religijna, a plac wokół Kaaby był bazarem. Mahomet w tamtym czasie poprzez podróże i rozmowy z członkami innych karawan wiele nauczył się o świecie, choć sam był niepiśmienny. I tak też poznał swoją pierwszą żonę, Khadiję, która była jego szefową. Była to kobieta bardzo zamożna, która odziedziczyła majątek po rodzicach i po swoich zmarłych mężach. Mahomet miał 25 lat, kiedy ożenił się z 40-letnią Khadiją. Mahomet aż do jej śmierci był jej wierny i nie praktykował poligamii.

Początek kariery 

W związku z tym, że Mahomet bogato się ożenił, miał sporo czasu dla siebie, chodził do jaskiń, żeby rozmyślać, co było częstym zjawiskiem w plemieniu, z którego pochodził, a było one politeistyczne. Pewnego dnia 40-letni Mahomet został nawiedzony przez zjawę w jaskini i najpierw bardzo się jej przestraszył. Zjawa się nie przedstawiła i kazała mu czytać, a był niepiśmienny (Sura 96, 1-5). Mahomet myślał, że nawiedził go demon (dżin) i chciał zrzucić się z klifu. Tak naprawdę dopiero po powrocie do domu, kiedy był bardzo przestraszony i kazał sobie nakryć głowę, Khadiha przekonała go, że to musiał być archanioł Gabriel (Jibril) i jest prorokiem Allaha. Od tego momentu regularnie otrzymywał objawienia. Niedługo potem zaczął nauczać w Mekce, ale średnio był popularny, zdobył raptem setkę wiernych. Jego objawienia były coraz bardziej radykalne, zaczął tępić politeistów, po tym jak skompromitował się objawieniem od Szatana na temat córek Allaha, (a Mekka była tyglem religijnym), więc to nie spodobało się mieszkańcom i władzom miasta. 

Ekspansja islamu 

Kiedy jego żona i wuj umarli, stracił protektorach nowego przywódcy klanu, wyjechał do Medyny, gdzie zajął się rabowaniem karawan, a islam stawał się coraz bardziej agresywny. Doszło do kilku bitew, jego armia się rozrastała, a Mahomet postanowił podbić Mekkę i resztę Arabii. W tym czasie wielokrotnie się ożenił, łącznie z nieletnią Aishą, która miała sześć lat. Miał też wiele niewolnic. Zdobył też ogromny majątek, gdyż wszelkie łupy wojenne należały do Allaha i jego proroka. 

Pod koniec życia Mahometa Mekka i Medyna były wolne od innowierców, a tereny podbite przez muzułmanów tworzyły już całkiem spore państwo. Niestety nie było komu mu go zostawić, bo żaden syn Mahometa go nie przeżył, pomimo spłodzenia wielu dzieci z wieloma kobietami, więc po śmierci proroka w 632 roku, doszło do walki o stołek i do rozłamu islamu na sunnicki i szyicki. 

4 komentarze:

  1. Mahomet był przede wszystkim psychopatą, jak Hitler czy Stalin. Sam się obwieścił prorokiem i rozgrzeszał ze wszystkiego, a głupki w niego uwierzyły.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest w tym trochę prawdy. Mahomet cierpiał na wiele zaburzeń, jak nerwica natręctw czy narcyzm.

      Usuń
  2. Odpowiedzi
    1. Jego śmierć tego dowodzi, zapraszam do lektury wpisu - jak umarł Mahomet.

      Usuń